2023. június 6. (kedd) 11:57

Villamosozás villamosmérnök módjára!

Újra a pályán a 100-as Bengáli villamos

A Miskolci Egyetem 2023. június 1-én Villamosmérnöki Szakmai Napot tartott, amelynek keretében újra kigurult a remízből a legendás 100-as pályaszámú egyirányú Bengáli villamos. A szakmai nap céges előadásokkal kezdődött a Miskolci Egyetem III. előadótermében, amelyet követően került sor a villamoskeresztelésre és nosztalgiavillamosozásra. A villamos köszöntése ünnepélyes keretek között 14:40-kor kezdődött a Tiszai Pályaudvar végállomáson, majd pedig „végig rótták Miskolc városának girbe-gurba utcáit”. Ennek apropója, hogy éppen 25 évvel ezelőtt végzett az első villamosmérnöki évfolyam a Miskolci Egyetemen.

A 100-as pályaszámú FVV 1100 típusú, közismertebb nevén Bengáli villamost 1962. október 3-án állították forgalomba Miskolcon. A Bengáli villamosok nevüket egyrészt a letaglózó méretük, másrészt pedig a bengáli tigrisekhez hasonló süvöltő hangjukról kapták. Miskolcon e típust 2004-ben végleg kivonták és a helyüket a Bécsből érkező piros villamosok vették át.

A 100-as pályaszámú villamost a Miskolci Egyetem Fizikai és Elektrotechnikai Intézete, valamint Villamosmérnöki Tanácsa a diákhagyományoknak megfelelően megkeresztelte és a Bengáli, alias Ampervadász Tigris nevet adományozta neki. Ezzel együtt az egyetemi közösség díszpolgárának és tiszteletbeli tagjának fogadta, így a Bengáli villamos a villamosmérnökképzés újabb jelképévé vált a 2018-ban megkeresztelt Bécsi, alias Ampervadász Piroska villamossal együtt.

A nosztalgiavillamosozáson résztvevők emlékül egy sorszámozott nosztalgia jegyet kaptak, amely egyben tombolaként is szolgált. A tombolasorsolásra Felső-Majláth végállomáson, illetve a villamoson került sor. A jókedvet a selmeci nóták biztosították.

20230601_145808.jpg
20230601_145616.jpgIMG_20230601_161249.jpg