Gyártástudományi Intézet

Dr. Felhő Csaba

Intézetigazgató

 

Dr. FELHŐ CSABA

egyetemi docens, PhD

AZ INTÉZET RÖVID TÖRTÉNETE

A Miskolci Egyetem Gyártástudományi Intézete 1952-ben kezdte meg működését, amikor Kordoss József okleveles gépészmérnök vezetésével a megalakult a Mechanikai Technológiai Tanszék II, mely 1955-től Gépgyártástechnológiai Tanszék néven folytatta tevékenységét 2013-ig. 2013 novemberétől a Gépészmérnöki és Informatikai Kar struktúrájának átalakítását követően a Gépgyártástechnológiai Tanszék mint Gyártástudományi Intézet működik tovább.

Tanszékvezetők:

Intézetigazgatók:

Az alapítást követő évtizedben a Tanszék 1963-ra korszerű felszereléssel az akkori Egyetem legnagyobb tanszékévé nőtte ki magát, és országos elismerést vívott ki. 1963-ban készült el az egyetem C/2 műhelycsarnoka, benne a Tanszék géplaboratóriuma. Mellette gyakorlóműhely, majd 1964-ben hallgatói mérőlaboratórium létesült. Az 1980-as és 90 es években új laborterületek kialakításával, modern berendezések (a SIGMA robotos esztergacella, az MKC-500 megmunkálóközpont, a DEA három-koordinátás mérőgép, a CNC ultraprecíziós eszterga) CAD-CAM laboratórium, finommechanikai, robotos szerelő, Rapid Prototyping és ZF laboratórium üzembe helyezésével folytatódtak a laborfejlesztések. Az utóbbi évtizedben kivitelezett TIOP és TÁMOP projektek lehetővé tették olyan korszerű berendezések beszerzését, mint az EMAG VSC400 keménymegmunkáló központ, AltiSurf®520 3D-s érdességmérő, Talyrond365 köralak és helyzethiba mérő, MCV-M8 CNC marógép  és több CNC eszterga, NC síkköszörű beszerzését.
Napjainkra az Intézet a gépgyártástechnológia, a gyártásautomatizálás és a minőségirányítás oktatásának-kutatásának elismert helyszíne.

Nemzetközi szintű tudományos műhely jött létre az alábbi területeken:

Az INTÉZET OKTATÓI ÉS KUTATÓI

Nyugdíjas oktatóink

OKTATÁS

A Gyártástudományi Intézet elsősorban a gépészmérnök, a műszaki menedzser, az informatikus és a villamosmérnök hallgatók képzésében vesz részt szakmai alapozó és minőségirányítással kapcsolatos tárgyak oktatásával valamint különböző szakirányok ill. szakismereti blokkok indításával nappali és levelező tagozaton. A kétszintű képzés alapképzésében (BSc) a gépészmérnök hallgatók oktatásában intézetünk a

szakirány gazdája, a műszaki menedzser szakon pedig társintézetekkel a „Technológiai” blokk oktatásában vesz részt. Ezen túl néhány alapozó és minőség-irányítással kapcsolatos tárgy keretében részt veszünk további alapszakok oktatásában is. A gépészmérnöki mesterképzésben (MSc) a

szakirányokat gondozza az intézet. Az intézethez tartozó szakirányokon évente mintegy 60-90 nappali és levelező hallgató védi meg diplomatervét ill. szakdolgozatát. Tematikáját tekintve az intézet oktatott tantárgyai elsősorban a „Forgácsoláselmélet”, a „Megmunkálások” az „Alkatrészgyártás”, a „Szereléstechnológia”, a „Minőségbiztosítás”, a „Gyártóeszköz tervezés és –gyártás” és a „Gyártási folyamatok – gyártási rendszerek” szakmai ismereteivel foglalkoznak.

AZ INTÉZET KUTATÁSI TERÜLETEI

Az Intézet szakmai–kutatási tevékenységét szakcsoportokban végzi, melyeknek kutatási területei:

Gyártórendszerek és gyártási folyamatok (Vezetője: Dr. Maros Zsolt)
Gyártási folyamatok, azon belül technológiai folyamatok rendszerelméleti vizsgálata. A gyártási, illetve technológiai folyamatok tervezési módszereinek korszerűsítése. Technológiai tervező és CNC programozó szoftverek (CAD/CAM/CAPP modulok és rendszerek) alkalmazása.

Megmunkálási eljárások (Vezetője: Dr. Kundrák János)
Befejező precíziós és ultraprecíziós megmunkálások. Abrazív finom-megmunkálások kutatása és a legújabb eredmények ipari bevezetése. Elektrofizikai megmunkálási eljárások kutatása. Felületminőség javító képlékeny megmunkálások. Bonyolult felületek (csiga-, fogazat-, poligon kötés stb.) megmunkálásának technológiai fejlesztése. Minimál kenéssel ill. szárazon végzett megmunkálások.

Minőségirányítás (Vezetője: Dr. Varga Gyula)
Megmunkált alkatrészek és szerszámok makro- és mikrogeometriai jellemzőinek, valamint szerelt szerkezeti egységek kinematikai pontosságának vizsgálata. Bonyolult geometriájú felületek mérési lehetőségeinek kutatása. Korszerű méréstechnikai eszközök telepítése, rendszerbe építése. Megmunkálási eljárások és rendszerek pontosságának elemzése.
Gyártó- és ellenőrző eszközök, valamint gyártási folyamatok elvárt minőség létrehozására való alkalmasságának vizsgálata. Minőségirányítási és szabályozási módszerek kutatása, statisztikai folyamatszabályozási (SPC) rendszerek fejlesztése.

ZF-Járműgyártás (Vezetője: Dr. Kundrák János)
A ZF Hungaria (Eger) és az Intézet közötti együttműködés az oktatás, továbbképzés és üzemi gyakorlatok szervezése mellett K+F tevékenységre is kiterjed. Ennek területei: jármű-hajtástechnológia, a sebességváltóművek alkatrészeinek gyártása, korszerű megmunkálási eljárásainak kutatása, hajtóművek szerelése. A kutatás-fejlesztés eszközhátterét az intézeti laboratóriumok biztosítják. Géplaboratórium: 650 m2 területen, 35 db telepített szerszámgéppel.

PhD KÉPZÉS

Az Intézet a Sályi István Gépészeti Tudományok Doktori Iskola „Gépészeti anyagtudomány, gyártási rendszerek és folyamatok” tématerülethez tartozó oktatási-kutatási programban vesz részt, elsősorban a „Gyártási rendszerek és folyamatok” valamint a „Szerelési rendszerek” témacsoportban. A 2014-es esztendőben két doktoranduszunk is megvédte PhD értekezését: Bodzás Sándor (Kúpos csiga-, tányérkerék-. és szerszám felületek kapcsolódásának elemzése, Tud. vez.: Prof. Dr. Dudás Illés) és Felhő Csaba (Az elméleti érdesség meghatározása határozott élgeometriával megmunkált felületekre. Tud vez.: Prof. Dr. Kundrák János). 2022-ben PhD értekezését Sztankovics István (Rotációs esztergálással végzett precíziós befejező megmunkálás vizsgálata. Tud. vez: Prof. Dr. Kundrák János) védte meg.

Jelenleg alábbi abszolutóriumot szerzett kollégáink dolgoznak értekezésük elkészítésén::

Aktív PhD hallgatók:

AZ ELMÚLT ÉVEK NÉHÁNY SZAKCIKKE

Az elmúlt öt évben az Intézet munkatársainak tollából közel 200 darab szakcikk és előadásanyag jelent meg.

RÉSZVÉTEL SZAKMAI KONFERENCIÁKON

Az Intézet munkatársai évente mintegy 20 szakmai konferencián több mint 35 előadással vesznek részt. Munkatársaink közül többen tagjai a nemzetközi szakmai konferenciák tudományos bizottságainak.

Elérhetőségeink

Tel.: 46/565-160  
honlap: www.ggyt.uni-miskolc.hu
E-mail: gepgyartas@uni-miskolc.hu