Korszerű anyagok hegeszthetősége ankét a Miskolci Egyetemen
A Magyar Hegesztési Egyesület a Miskolci Egyetem Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet közösen a korszerű anyagok hegeszthetőségével kapcsolatban szervezett ankétot 2025. március 20-án. Az eseményen mintegy 75 ipari és egyetemi szakember vett részt.
A Magyar Hegesztési Egyesület fontos feladatának tartja, hogy tagjai számára lehetőséget nyújtson ismereteik frissítésére és bővítésére. Ezért a szervezet elnöksége a korábbi, sikeres rendezvények folytatásaként újabb ankétok szervezését határozta el. Ennek keretében került sor a Korszerű anyagok hegeszthetősége ankétra.
Az anyagok fejlődése újabb és újabb korszakokat nyitott a hegesztés alkalmazásában is, ezek a korszakok pedig mindig kérdéseket vetnek fel, kihívásokat támasztanak az ipari felhasználás területén. Visszatérően megoldandó feladat, hogy az újonnan kifejlesztett anyagok esetében is megfelelő minőségű kötéseket tudjanak kialakítani.
A rendezvényt Dr. Gáti József, a MAHEG elnöke nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte, hogy az Egyesület ismételten örömmel látogatott el a Miskolci Egyetemre, amely mindig színvonalas hegesztési rendezvények házigazdája. A szakmai program első része a korszerű acélokkal foglalkozott. Az első szakmai előadást Hannes Pahr tartotta a voestalpine AG részéről a nagyszilárdságú acélok tulajdonságaival, gyártástechnológiáival, valamint az alkalmazott hozaganyagokkal kapcsolatban. Ezt követően a Miskolci Egyetem részéről Prof. Dr. Gáspár Marcell és Dr. Pap Judit adott elő a nagyszilárdságú acélok hegesztett kötésének hőhatásövezetében bekövetkező változásokról, amelynek keretében fizikai szimulációs kísérleti eredményeket mutattak be S960QL, S1100M és S1300QL alapanyagokon. A következő előadás, amelyet a Miskolci Egyetem részéről Prof. Dr. Lukács János és Dr. Pap Judit állított össze, a nagyszilárdságú acélok és hegesztett kötéseik ismétlődő igénybevétellel szembeni ellenállásával foglalkozott. Az előadásban elhangzott, hogy a nagyszilárdságú acélból készült hegesztett kötéseknek jellemzően kisebb a nagyciklusú fáradással szembeni ellenállása, mint az alapanyagoknak, továbbá a hozaganyag szilárdsági jellemzői (mismatch) is befolyásolják a fáradással szembeni ellenállását. Dr. Raghawendra Sisodia (Miskolci Egyetem) az ultra-nagyszilárdságú acélok elektronsugaras hegesztéséről tartott előadást, amelyben kiemelte, hogy a huzalelektródás védőgázos ívhegesztéshez képest nagyszilárdságú acéloknál milyen előnyei vannak a sugártechnológiáknak. Kuti János (Óbudai Egyetem) a doktori kutatásához illeszkedően a nagyszilárdságú acélok lángvágási tapasztalatairól számolt be, amely során kihangsúlyozta ezen acélok hőbevitelre vonatkozó érzékenységét. Az ankét első blokkját Dr. Varbai Balázs zárta az ausztenites és duplex rozsdamentes acélok hegesztésének kihívásaival és lehetőségeivel foglalkozó előadásával. Előadásában kiemelte az új, rozsdamentes acélokkal foglalkozó szabvány (MSZ EN 10088-1:2024) megjelenését, továbbá összefoglalta a rozsdamentes acélok hegesztésekor felmerülő főbb problémákat, és azok elkerülési lehetőségeit.
A rendezvény második fele a nemvas fémek hegesztésével foglalkozott. Az első előadásban Fodorné Cserépi Mariann (Miskolci Egyetem) számolt be a Dr. Meilinger Ákos témavezetésével zajló doktori kutatásáról, amelyben az ellenállás-ponthegesztési paraméterek hatását vizsgálta alumínium-acél vegyes kötések esetében. Az előadás központi részét képezte az acél-alumínium között kialakuló intermetallikus vegyület kötéstulajdonságokra gyakorolt hatása. A következő előadásban a Schweissen-Quality Kft. részéről Vajas Attila a szerkezeti alumínium ötvözetek ívhegesztésének gyakorlati alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatta a résztvevőket, amely a hegesztőmérnökök mellett a hegesztők számára is tartalmazott hasznos ismereteket. Ezt követen a Prodker Kft. ügyvezetője, Szász Gábor a modern dörzshegesztési technológiák ipari alkalmazási lehetőségeiről tartott egy összefoglaló, számos gyakorlati példát bemutató előadást. A közönség nagy érdeklődéssel fogadta Hodrea Vasile előadását a GE Hungary Kft. részéről, amely a gázturbina alkatrészek hegesztésének érdekességeit foglalta össze. Az előadás áttekintette a gázturbinákban alkalmazott különböző típusú nikkel ötvözetek hegeszthetőségét. Az utolsó, hegesztési numerikus szimulációkkal foglalkozó előadást Dr. Élesztős Pál és Dr. Marek Slováček tartotta a Ten Slovakia sro részéről, előrevetítve a 2025. szeptember 18-án Miskolcon megrendezésre kerülő hegesztési szimulációkkal foglakozó Új trendek a hegesztésben elnevezésű rendezvényt.
Az ankét résztvevői a hegesztőmérnöki oklevelük tanúsításához kreditpontot tudtak gyűjteni a rendezvényen.
Dr. Gáti József Prof. Dr. Gáspár Marcell
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Megosztás Google Plus-on Vissza