2025. április 15. (kedd) 20:33

COVE-WENDT továbbképzés: Digitális és innovatív oktatási módszerek a szakképzésben

2025. április 7–11. között került megrendezésre egy nemzetközi továbbképzés a Miskolci Szakképzési Centrumban a COVE-WENDT Erasmus+ projekt keretében, amely a szakképzésben dolgozó tanárok és oktatók digitális kompetenciáinak fejlesztését tűzte ki célul. A rendezvényen az Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet részéről Sahm Alden és Abdulhakim Shukurea Rahmato doktoranduszok, valamint Dr. Gáspár Marcell egyetemi tanár vettek részt. A hegesztéssel kapcsolatos oktatásban a hagyományos oktatási módszerek önmagukban már nem elegendőek ahhoz, megfelelően képzett utánpótlást biztosítsanak a folyamatosan változó, digitalizált és fenntarthatóságra törekvő ipari környezetben. Az oktatóknak a legmodernebb és leghatékonyabb módszereket kell alkalmazniuk, hogy a tanulók a lehető legtöbb tudást sajátítsák el a képzés alatt. Ezért is fontosak a digitális eszközök és az innovatív oktatási módszerek a mindennapi oktatásban.

Ennek elősegítésére a továbbképzés során a résztvevők megismerkedtek a távoktatás és az e-learning alapjaival; valamint egy online kurzus létrehozásának és menedzselésének lépéseivel. Ezt követően a projekt partnerek bemutatták saját tapasztalataikat a digitális oktatás és a korszerű oktatási módszerek területén, majd a Brandware vezetésével a tananyagfejlesztés vizuális eszközeivel (pl. Canva, képszerkesztés, videószerkesztés, videókonferencia, eXeLearning stb.) ismerkedettek meg a résztvevők. Az ISIM előadásában bemutatásra kerültek hasznos programok, amelyek elősegítik a korszerű oktatási módszereket, pl. Kahoot, Crossword Puzzle Maker, Word Search Maker stb. Ezután a Miskolci Szakképzési Centrum előadásában a tanulás eredményének mérésére szolgáló eszközökkel és tesztek fejlesztésével foglalkozhattak a résztvevők. Később a projektfeladatok követelményeinek meghatározása és az egyéni projektmunka került előtérbe: minden partner egy hegesztéssel kapcsolatos e-learning tananyagot készített. A képzés a projektmunkák bemutatásával és a tanfolyam összegzésével zárult. A program során a résztvevők nemcsak új digitális eszközökkel és oktatási módszerekkel ismerkedhettek meg, hanem lehetőséget kaptak a nemzetközi jógyakorlatok megosztására és szakmai kapcsolatok építésére is. A projekt folytatásaként legközelebb 2027-ben még egy alkalommal megrendezésre kerül majd egy hasonló továbbképzés.

A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósul meg.

Centre of Vocational Excellence in Welding and Non-Destructive Testing

COVE_WENDT.jpg

101143944 — COVE-WENDT — ERASMUS-EDU-2023-PEX-COVE

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

Vissza