Tájékoztató
az Ábrázoló geometria tantárgyhoz

a Gépészmérnöki és Informatikai Kar BSc képzésében résztvevő nappali tagozatos gépészmérnök hallgatók számára


Előadó: Óváriné dr. habil. Balajti Zsuzsanna egyetemi docens


I. A tárgy feladata és célja

Az ábrázoló geometria feladata a háromdimenziós tér alakzatainak rekonstruálható módon történő ábrázolása és a meghatározott térgeometriai feladatok megoldása a rajz síkjában. A három és kétdimenzió között létrehozható kapcsolatok között a Monge-féle megközelítés fogalmaiknak és eljárásainak ismerete pótolhatatlan a mérnöki tevékenységek során. Ezek ismerete megadja a számítógépes programokkal történő vizualizációs lehetőségek megválasztásának a szabadságát.

II. A tárgy tematikája:

A Monge-féle ábrázolás, mint a mérethű mérnöki kommunikáció alapja. A tér alapelemeinek ábrázolása és rekonstrukciója. A geometriai alapelemek kölcsönös helyzete, illeszkedése, párhuzamossága, metszése. Képsíktranszformáció, céltranszformációk és alkalmazásaik. Merőleges térelemek képi feltételei. Síknak képsíkkal párhuzamos helyzetbe forgatása. Méret feladatok. Poliéderek ábrázolása, döfése egyenessel, metszése síkkal, áthatásuk szerkesztése és modellezése. Kör és körtárcsa ábrázolása. Gömb, forgáshenger és forgáskúp ábrázolása, döfése egyenessel, metszése síkkal. Kúpszeletek és affin, illetve centrális kollineációs kapcsolatuk. Gömb, kúp és henger áthatásainak szerkesztése. Mozgásgörbék, csavarvonal, csavarfelületek. Axoidok.

III. A tantárgy lezárásának módja:

Az Ábrázoló Geometria tantárgy oktatása az őszi tanulmányi félévben 2 óra előadás és 2 óra gyakorlat keretében történik. A félévet a gépészmérnök hallgatók számára aláírás és vizsga zárja.

III.1. Az aláírás megszerzésének feltételei:

A félévi munka elismeréséhez, az aláírás megszerzéséhez a teljesítményt a gyakorlatvezető értékeli.

III.1.1.   A félév során beadandó rajzfeladatok beadása, értékelése  

A rajzfeladatokat a „Rajzkiírás” szerint egy-egy A4-es méretű saját kézzel keretezett műszaki rajzlapon kell önállóan megszerkeszteni.

A beadási határidőket az „Ütemterv” tartalmazza.

Rajzbeadáskor a feladat tartalmi összefüggéseit indokolni kell!

Az elégséges szint eléréséhez a feladat megoldásában alapvető tartalmi hibák nem lehetnek és a rajznak esztétikai szempontokból is elfogadhatónak kell lennie.  

III.1.2.  A félév során teljesítendő zárthelyik időtartama, időpontja és értékelése  

A félév során két zárthelyi dolgozatot kell megírni 45-45 percben. A zárthelyi dolgozatok időpontjait az „Ütemterv” tartalmazza.

Az évközi zárthelyi, illetve javító zárthelyi abban az esetben írható meg, ha a zárthelyit megelőzően kiadott rajzfeladatok beadása a zárthelyit megelőző előírt határidőre megtörtént.  

A zárthelyi dolgozatok elégséges osztályzatához az elérhető teljesítmény 50%-a szükséges, a többi osztályzat megoszlása közelítőleg lineáris.

A számonkérések során a meg nem engedett eszközök, segítség használata automatikusan elégtelen osztályzatot von maga után.  

III.1.3.  Zárthelyi dolgozatok, feladatok pótlásának feltételei:

Azok a hallgatók, akik az 1., illetve a 2. zárthelyi dolgozatot egyenként legalább elégségesre nem teljesítették, egyszeri alkalommal javító zárthelyit írhatnak a tanulmányi időszakban abban az esetben, ha a zárthelyit megelőző munkanap 12:00-ig az I., illetve a II. rajzfeladataikat beadták.

Az aláírás megszerzéséhez a javító zárthelyik eredményeinek is külön-külön legalább elégségesnek kell lennie.

Azok a hallgatók, akik a tanulmányi időszak során nem szerezték meg az aláírást, a hiányzó rajzokat pótolniuk kell az „Aláíráspótló vizsgát” megelőző munkanap 12 óráig, és/vagy zárthelyi dolgozatot kell írniuk legalább elégséges eredménnyel a tanszék által NEPTUN rendszerben kiírt időpontban.

III.2. A vizsga letételének módja és értékelése

A félév végén a tárgy teljes anyagából vizsgára kerül sor. A vizsga anyaga az előadásokon és gyakorlatokon elhangzott tananyag.    

A vizsgára jelentkezés feltétele az Aláírás. A vizsgára való jelentkezés a NEPTUN rendszeren keresztül történik a vizsgát megelőző nap 12:00 óráig.

A vizsga kötelező 90 perces írásbeli és opcionális szóbeli részből áll.  

Az elégséges osztályzathoz az írásbeli vizsgán szerezhető maximális pontszám 50%-a szükséges, a többi osztályzat megoszlása közelítőleg lineáris.

Az a hallgató, aki a vizsga írásbeli részén nem szerzi meg az elérhető pontszám 25%-át sem, nem szóbelizhet. A hallgató a félévközi munkájára (E) osztályzatot kap, melyet a rajzfeladatokra kapott osztályzatok (R) átlaga és a zárthelyi dolgozatokra kapott (Z1, Z2) osztályzatok képeznek a következő módon 

K1.png

Az évközi munka beszámít a vizsgajegybe az alábbi képlet szerint

K3.png

Ahol (E) az évközi mukára kapott, (V) pedig a vizsgadolgozatra kapott osztályzat.

A számonkérések során a meg nem engedett eszközök, illetve segítség használata automatikusan elégtelen osztályzatot von maga után!  

A tárgyhoz kapcsolódóan tudományos diákköri munkát lehet végezni. Az eredményes és dokumentált diákköri munka kedvezően befolyásolja az eredmények kialakítását is.

A tárgyhoz társított Petrich Géza Ábrázoló Geometria versenyen történő eredményes részvétel kedvezően befolyásolja az eredmények kialakítását is.

IV. Irodalom:

Kötelező:

Ajánlott:


ÜTEMTERV  

 

M. hét Dátum  Előadás Gyakorlat, Önálló felkészülés Feladat
1. IX.9.- 13. A Monge-féle ábrázolás, mérethű mérnöki kommunikáció. A tér alapelemeinek (pont, egyenes, sík) ábrázolása, és rekonstrukciója.A sík különleges egyenesei. Alapelemek összekötése, illesztése.  Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 1. I.1. rajz
2. IX.16.- 20. Párhuzamosság. Metszés. Új képsík bevezetése. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 2. I.1. rajzf. beadása
3. IX.23.-27. Céltranszformácó és alkalmazásai: poliéderek ábrázolása, felépítése. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 3. I.2. rajz
4. IX.30.- X.4. A transzformáció alkalmazásai: gúla és hasáb döfése egyenessel, metszése síkkal. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 4. I.2. rajz
5. X.7. – 11. Merőlegesség, sík forgatása képsíkkal párhuzamos helyzetbe. Alkalmazás: térelemek távolsága, hajlásszöge. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 5. I.2. rajzf. beadása
6. X.14. – 18. Kör, illetve körtárcsa ábrázolása. A kör és ellipszis affin kapcsolata. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 6. I. ZH.
7. X.21. Szünet Gömb ábrázolása, felületi pontja, normálisa, érintősíkja, döfése egyenessel, metszése síkkal, (önálló feldolgozás). Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 7. II. 1. rajzf.
8. X.28.– 31. Forgáshenger, forgáskúp ábrázolása, felületi pontja, normálisa, érintősíkja, döfése egyenessel. Forgáshenger metszése síkkal. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 8. II. 1. rajzf.
9. XI.4.-8. Forgáskúp metszése síkkal.Kúpszeletek. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 9. II. 2. rajzf.
10. XI.11.– 15. Gömb, forgáshenger, forgáskúp áthatása (szeletelés). Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 10. II.1., II.2. rajzf. beadása
11. XI.18.– 22. Metsző tengelyű forgáshengerek, forgáskúpok áthatása (segédgömbös eljárás). Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 11. II. 3. rajzf.
12. XI.25.–29. Kitérő tengelyű forgáshengerek, forgáskúpok áthatása (sorozás). Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 12. II. 3. rajzf.
13. XII.2.– 6. Csavarvonal és kifejthető felülete. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 13. II.3.rajzf. beadása II.ZH.
14. XII.9.- 13. Összefoglalás. Felkészülés a vizsgára. Gyakorló Feladatlap Gépész Hallgatóknak 14.

Jav. ZH.

Az önálló felkészüléshez ajánlott további feladatokat megoldani a Geiger János: Ábrázoló Geometria Feladatlapok (Miskolci Egyetemi Kiadó 2012.) példatárból.


RAJZFELADATOK 

Az egyes feladatok után lévő táblázatból a variációs száma alapján előírt feladatot oldja meg!

A variációs szám a felvett kurzusban a NEPTUN rendszerben a névsor szerinti sorszám, illetve a variációk számával osztva annak modulusa.

I. RAJZFELADAT

I.1. Csonkolt alakzat ábrázolása

Tervezzen meg és vázoljon axonometrikusan egy a=40mm oldalhosszúságú kockából csonkolt alakzatot, majd rendre jelölje a csúcspontjait az A, B, C, ... betűkkel! A variációs számának megfelelően készítse el a csonkolt alakzat mérethű, rendezett három nézetét csúcspontjainak jelölésével úgy, hogy az alakzat A jelű pontjának távolsága a képsíkoktól a táblázatban adottaknak feleljen meg!

Variációs szám 1 2 3 4 5 6
K1 30mm 30mm 20mm 20mm 10mm 10mm
K2 10mm 20mm 10mm 30mm 20mm 30mm
K3 20mm 10mm 30mm 10mm 30mm 20mm

I.2. Hasáb ábrázolása

Adott egy m egyenes és egy rá nem illeszkedő A pont.

Szerkessze meg új képsíkok bevezetésével annak a négyzet (1), vagy szabályos háromszög (2) alapú egyenes hasábnak a vetületeit, amelynek m a magasságegyenese és A az alapsokszögének egyik csúcspontja, valamint az mh magassága az alapsokszög oldalhosszának másfélszerese!

Tüntesse fel a hasáb láthatóságát! (A szerkesztést az első képsíkhoz kapcsolt új képsík bevezetésével kezdje el!)

II. RAJZFELADAT

II.1. Körtárcsa ábrázolása

Adott a t frontális helyzetű egyenes és egy rá nem illeszkedő P pont. Ábrázolja azt a t tengelyű körtárcsát, melynek az adott P pont egy kerületi pontja!

Szerkessze meg a körtárcsa első képellipszisének

Rajzolja meg az első képellipszist, majd tüntesse fel a körtárcsa és tengelye láthatóságát!

II.2. Kúp metszése síkkal  

Metsszen el egy első vetítősugár tengelyű forgáskúpot egy V2 második vetítősíkkal a variációjának megfelelően!

Variációs szám 1 2 3
Síkmetszet   e      p    h

Szerkessze meg a(z)

Határozza meg az első képgörbe 

Rajzolja meg a metszet első képét a hiperoszkuláló köre/körei segítségével!

Ábrázolja láthatóság szerint az alapsík és a metszősík közötti kúptestrészt!

II.3. Forgáskúp és forgáshenger áthatása  

Tervezze meg egy első vetítősugár tengelyű forgáskúpnak és egy második vetítősugár tengelyű, a K1 képsíkot érintő forgáshengernek az áthatását úgy, hogy az áthatási görbének egy önmetszéspontja és két hengeralkotó-érintője (1)/kúpalkotó-érintője (2) legyen!

Határozza meg az áthatási görbének

Ábrázolja a kúptestnek a hengertesten kívüli részét a láthatóság feltüntetésével!

Megjegyzések:            

A rajzfeladatok ábrái az ütemterv szerint egyenként egy-egy A4 (210x297) méretű műszaki rajzlapon készítendők el ceruzával. A rajzok elkészítése során alkalmazni kell a vonalak és a betűk (MSZ EN ISO 128-20) szabványait. Az ábrák betűzéséhez h=3.5mm, a feliratozáshoz h=7.0mm írásnagyság használandó. 

A grafikai elemek használata is elő kell, hogy segítse a vizualizációt, a nézetek közötti rendezettséget és az azonos tartalmakat következetesen azonos grafikai elemek jelöljék.

Egyéni döntés alapján lehetőség van pauszon tussal történő kihúzásra. A vonalak kihúzásához a 0.13mm, vagy a 0.18mm vékony, 0.35mm közép, illetve a 0.7mm vastag vonalvastagság alkalmazandó.

A ceruzával történő kihúzáskor is a fent említett vonalvastagságoknak megfelelően három különböző vonalvastagság használandó:

Vékony vonalvastagsághoz 0.3mm alkalmazandó, és ajánlott a H vagy HB jelű ceruza használata a szerkesztővonalak és a rendezők rajzolásához.

Közép vonalvastagsághoz 0.5mm alkalmazandó, és ajánlott a HB jelű ceruza használata az adott térelemek, illetve a végeredmény nem látható részének szaggatott vonallal történő megrajzolásához.

Vastag vonalvastagsághoz 0.7mm alkalmazandó, és ajánlott a B, vagy 2B jelű ceruza használata a végeredmény folytonos vonallal rajzolandó részének és keretnek a megrajzolásához.        

A rajzlapokon - a mellékelt minta alapján - feltüntetendő 7 mm-es betűnagysággal a feladat címe, a kidolgozó neve, tanulócsoport száma, aláírása, a tanév és félév, a feladatcsoport és a feladat száma.

Részletesebb tájékoztatást a gyakorlatvezető oktató nyújt.