Tájékoztató az Ábrázoló Geometria című tantárgyhoz

a ME Gépészmérnöki és Informatikai Karának BSc képzésében résztvevő levelező tagozatos gépészmérnök hallgatói számára


Előadó: Óváriné dr. habil. Balajti Zsuzsanna egyetemi docens, 


 

I. A kurzus leírása    

Az Ábrázoló Geometria tantárgy oktatása a levelező tagozatos gépészmérnök alapképzésben résztvevő hallgatók számára  az őszi tanulmányi félévben 4 alkalommal 2 óra előadás és 2 óra gyakorlat, összesen 16 óra időtartamban történik. A félévet a gépészmérnök hallgatók számára aláírás és vizsga zárja.  

II. A félév elismerésének, az aláírás megszerzésének feltételei  

F=(R+Z+Sz)/3.  

III. A vizsga letételének módja és értékelése    

A gépészmérnök hallgatók számára a félév végén a tárgy teljes anyagából vizsgára kerül sor. A vizsga anyaga az előadásokon és gyakorlatokon elhangzott, illetve előírt tananyag.  

A vizsga kötelező írásbeli (szerkesztések) és opcionális szóbeli részből áll. A vizsgára jelentkezés feltétele az aláírás megszerzése.

A vizsgára való jelentkezés a NEPTUN rendszeren keresztül történik a vizsgát megelőző nap 12:00 óráig.    

Az elégséges osztályzathoz az írásbeli vizsgán szerezhető maximális pontszám 50%-a szükséges, a többi osztályzat megoszlása közelítőleg lineáris.

Az a hallgató, aki a vizsga írásbeli részén nem szerzi meg az elérhető pontszám 30%-át sem, nem szóbelizhet. A vizsgajegybe (V) a vizsga-zárthelyi eredménye (VZ) és az évközi munka (F) az alábbiak szerint számít be            

V= (F+2∙VZ)/3         

A V vizsgajegy az opcionális szóbeli alapján módosítható.    

A számonkérések során a meg nem engedett eszközök, segítség használata automatikusan elégtelen osztályzatot von maga után! 

IV. Irodalom

Kötelező:

Ajánlott:


ÜTEMTERV

Munkahét Előadás és Gyakorlat Feladat
1. A Monge-féle ábrázolás: pont, egyenes, sík ábrázolása. Rekonstrukció. Párhuzamosság. Metszés.  Képsíkrendszer transzformációja. Cél transzformációk és alkalmazásaik, poliéderek felépítése. 1. rajzfeladat és  a 2. rajzfeladat előkészítése
2. Térelemek merőlegessége, síknak képsíkkal párhuzamos helyzetbe forgatása. Alkalmazás: térelemek (egyenes és sík) távolsága, szöge. Kör, körtácsa ábrázolása. A kör és ellipszis affin kapcsolata. 1. rajzfeladat beadása 2. és 3. rajzfeladat
3. Gömb, forgáshenger, forgáskúp ábrázolása, döfés egyenessel, metszés síkkal. Kúp és henger áthatása.  2. és 3. rajzfeladat beadása 4., 5. rajzfeladat
4. Gömb, forgáshenger, forgáskúp áthatása (szeletelés). Csavarvonal és kifejthető felülete.  4. és 5. rajzfeladat beadása ZH.

 


RAJZFELADATOK

Mintafeladatok

1. Hasáb ábrázolása képsík-transzformációval    

Adott az m egyenes, a rá nem illeszkedő A pont. Képsíktranszformációval szerkessze meg annak a négyzetalapú egyenes gúlának a vetületeit, amelynek magasságvonala az m egyenes, és az alapnégyzetének az egyik csúcspontja A. Ábrázolja a hasábtestet láthatóság szerint! (A szerkesztést az első képsíkhoz kapcsolt új képsík bevezetésével kezdje el! Lásd a mintafeladatot!)    

2. Gúla síkmetszése és palástjának kiterítése    

Szerkessze meg egy K1 képsíkon álló, négyzet alapú egyenes gúla és egy K1 képsíkkal α1 = 45° szöget bezáró V3 harmadik vetítősík metszését! Tüntesse fel az alapsík és a metszősík közé eső palástrész láthatóságát! Készítse el a csonkagúla palástjának kiterítését!  

3. Körtárcsa ábrázolása    

Adott egy t frontális helyzetű egyenes és egy rá nem illeszkedő P pont.

Ábrázolja azt a t frontális tengelyű körtárcsát, melynek a P pont egy kerületi pontja!

Szerkessze meg a kör első képellipszisének AB nagy- és CD kistengelyét, a tengelyvégpontokban az érintőket és a hiperoszkuláló köröket, valamint a P pontjában az e érintőjét!

Rajzolja meg az első képellipszist, majd ábrázolja a körtárcsa és a tengelye láthatóságát!  

4. Kúp síkmetszése    

Készítse el egy K1 képsíkon álló, első vetítősugár tengelyű forgáskúp és egy V2 második vetítősík parabola metszetét!

- a C csúcspontját a rá illeszkedő  c érintőjével,

- a t tengelyét,            

- az F fókuszpontját,

- az A1,2  alapkörre illeszkedő pontjait az a1,2 érintőkkel,             

- és néhány általános helyzetű pontját, majd az egyikben az érintőjét!  

(Lásd a mintafeladatot!)  

5. Áthatás    

Készítse el egy K1 képsíkon álló, első vetítősugár tengelyű forgáskúp és egy K2 második képsíkon álló, második vetítősugár tengelyű forgáshenger egy önmetszéspontot tartalmazó áthatását! Határozza meg az áthatásnak

Ábrázolja a kúptestnek a hengertesten kívüli részét a láthatóság feltüntetésével! 

 

Megjegyzések:    

A rajzfeladatok ábrái az ütemterv szerint egyenként egy-egy A4(210mmx297mm) méretű műszaki rajzlapon készítendők el ceruzával.  A rajzok elkészítése során alkalmazni kell a vonalak és a betűk (MSZ EN ISO 128-20) szabványait. Az ábrák betűzéséhez h=3.5mm, a feliratozáshoz h=7.0mm írásnagyság használandó.

A grafikai elemek használata is elő kell, hogy segítse a vizualizációt, a nézetek közötti rendezettséget és az azonos tartalmakat következetesen azonos grafikai elemek jelöljék.

Egyéni döntés alapján lehetőség van pauszon tussal történő kihúzásra. A vonalak kihúzásához a 0.13mm, vagy a 0.18mm vékony, 0.35mm közép, illetve a 0.7mm vastag vonalvastagság alkalmazandó.

A ceruzával történő kihúzáskor is a fent említett vonalvastagságoknak megfelelően három különböző vonalvastagság használandó:

Vékony vonalvastagsághoz 0.3mm alkalmazandó, és ajánlott a H vagy HB jelű ceruza használata a szerkesztővonalak és a rendezők rajzolásához.

Közép vonalvastagsághoz 0.5mm alkalmazandó, és ajánlott a HB jelű ceruza használata az adott térelemek, illetve a végeredmény nem látható részének szaggatott vonallal történő megrajzolásához.

Vastag vonalvastagsághoz 0.7mm alkalmazandó, és ajánlott a B, vagy 2B jelű ceruza használata a végeredmény folytonos vonallal rajzolandó részének és keretnek a megrajzolásához.

A rajzlapokon - a mellékelt minta alapján - feltüntetendő 7mm betűnagysággal a feladat címe, a kidolgozó neve, tanulócsoport száma, aláírása, a tanév és félév, a feladatcsoport és a feladat száma. Részletesebb tájékoztatást a gyakorlatvezető oktató nyújt.